Refakatçi Kuralları
18 Şubat 2022


- Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilmektedir.
Servise gelen hasta yakınına refakatçi kartı çıkarmak için; hasta yakınına refakat onay formu doldurulur, doktoru tarafından imzalanıp kaşelendikten sonra Başhekimlikten onay mührü yaptırılır, vezneye yönlendirilir. Vezne tarafından hasta yakınına refakatçi kartı verilir.
- 
Refakatçilerin hastanemizde refakatçi olarak bulundukları sürece kartlarını üzerlerinde görünür bir şekilde takmaları gerekmektedir. Refakatçi kartı başkası tarafından kullanılmaz.
- 
Refakatçi kartı, giriş çıkışlarda güvenlik görevlileri tarafından kontrol edilir.
- 
Refakatçi değişimi saat 10:30’dan sonra servis viziti bitince yapılır.Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri  haberdar edilecektir.
- 
Refakatçiye refakat kartlarını göstermek sureti ile ayrı bir ücret ödemeksizin kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri verilir.
- Kadın hastaların bulunduğu hasta odalarında, hastalarımızın mahremiyeti açısından erkek refakatçi       kalamaz.
- 
Yoğun bakım ünitelerinde refakatçi bulundurulamaz.
- 
Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını servis dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir.
- 
Refakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmeyecek, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek vermeyecektir.
- 
Refakatçiler hastaya hekim ve hemşirenin bilgisi dışında herhangi bir uygulama yapamaz.
- 
Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
- 
Refakatçiler hastaneye ait eşya-malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak mecburiyetindedir.
- 
Refakatçiler hastanede tütün, sigara ve alkollü madde kullanamazlar.
- 
Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber vermelidir.
- 
Refakatçilerin, gerek görüldüğünde (vizit saatlerinde, hastaya girişim yapılacağı zaman vs.) hasta odalarından çıkmaları gerekmektedir.
- 
Refakatçilerin hastalarının taburcu olması durumunda refakatçi kartlarını teslim etmeleri gerekmektedir.
- 
Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemesi beklenir. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizit saatlerinde kapatılması gerekir.

"Bu kurallar hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek içindir. Gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz için tüm hasta, refakatçi ve ziyaretçilere teşekkür eder geçmiş olsun dileklerimizi iletir, sağlıklı günler dileriz"