Evde Sağlık
01 Ekim 2019


indir.pngEvde sağlık hizmeti almak için 444 38 33 numaradan başvurunuzu yapabilirsiniz.


EVDE SAĞLIK HİZMETİ NEDİR?

Evde Sağlık Hizmeti, yatağa tam bağımlı olan hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konulmuş, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibinin, uygulanmasının ve hasta yakınlarının ya da bakmakla görevli kişilerin bu konudaki eğitimini sağlayarak hizmet vermektedir. Birimimiz sadece hafta içi mesai saatlerinde ve randevu sistemi ile hizmet vermektedir.

Keçiören  Belediyesi  sınırlarında  ikamet  eden  hastaların  kaydı  yapılmakta  ve  hastanın ikamet ettiği adrese bir gün önce telefonla  randevu verilerek hastanın evine gidilmekte genel muayenesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Hekimi Tarafından yapılmakta ve  Evde  Sağlık Hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağına karar verilmektedir.

Takibe  alınan hastaların gerekli tetkiklerinin yapılması, sürekli kullanılan ilaçlarının doğru kullanılması konusunda eğitim verilmesi, takibinin yapılması,  gerekli tıbbi malzeme ve heyet raporlarının yenilenmesi, yatak yarası varsa pansumanlarının yapılması ve gereğinde bakımından sorumlu kişilere de bu konuda eğitim verilmesi, gerekli durumlarda Fizyoterapist desteği ile hasta yakınlarının egzersiz konusunda  eğitilmesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Kronik hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi gören ve taburculuk sonrası tetkik takibi gerekenler,
Yürüyemeyen ve yatağa bağımlı olup özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda olan yatalak hastalar (Alzheimer, demans, felç vb.),
Zihinsel engelli olan ( Mental Retardasyon ) kişiler,
İleri evre kanser  hastaları,

NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?

Evde sağlık hizmeti almak isteyen kişiler kendileri veya yakınları aracılığı ile Aile Hekimlerine, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastanelerimizdeki Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerine bizzat giderek veya telefon ile başvuru yapabilirler.
444 EVDE ( 444 38 33 ) hattından İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi aracılığı ile başvurabilirler.
Hastalarda yeni gelişen hastalıklar ve acil durumlar için 112 Acil Ambulans Servisinden yardım istenmesi gerekmektedir..