Uyku Hastalıkları Kliniği
25 Nisan 2023

Uyku Hastalıkları Kliniği

Hastanemiz uyku merkezi 1998 yılında tek yatak kapasitesi ile hizmete başlamıştır. Uyku laboratuvarı açıldığı ile günden günümüze kadar 28.000 civarında hastaya uyku testi yapılmış ve uykuda solunum bozukluğu başta olmak üzere çok çeşitli uyku hastalıklarına tanı konmuş, tedaviler yapılmıştır. Halen 15 yatak kapasitesi ile yılda yaklaşık 4500 test yapılmaktadır. Uyku testi  için yaklaşık 2 aylık bir bekleme süresi söz konusudur.

Uyku laboratuvarımızda yurt dışı yayın arama motorunda taranan 26 adet bilimsel araştırma yapılmış, yurt içi ve yurt dışında hastanemiz başarı ile temsil edilmiştir.

Uykuder tarafından akredite olan merkezimizde uluslar arası standartlarda uyku çalışmaları yapılmaktadır.

Uyku laboratuvarımız hem sağlık bakanlığı hem de pek çok uyku laboratuvarı nezdinde referans merkezdir.

Uyku merkezimizde yılda yaklaşık 15 hekime uyku bozuklukları tanı ve tedavisi konusunda pratik eğitim verilmektedir.

Uyku merkezimiz halen 2 doktor ve 9 teknisyen ile hizmet vermektedir.

Hastanede ya da yoğun bakım ünitesinde yatan veya eşlik eden önemli hastalıkları olan hastalarımıza acil hasta randevu sistemine göre randevu verilmektedir. Hastalarımız, randevusuna gelmeyen hastalardan boş alan randevu saatlerine evlerinden çağrılmak suretiyle alınmaktadır.

Uyku merkezimizde 08:30-17:00 poliklinik hizmeti verilmekte olup 19:00-07:00 saatleri arasında randevulu hastalarımız alınmakta ve 07:00'a kadar takip edilmektedir.

Birimimize 0 312 567 71 82 nolu telefon ile direkt ulaşabilirsiniz.

Geleceğe yönelik hedeflerimiz:

  • Uyku laboratuvarı standartlarını yükseltmek ve uluslararası laboratuvarlar standardında tutmak
  • Test için bekleme süresi 1 ayı aşmayacak şekilde laboratuvar kapasitesini arttırmak
  • Uzaktan tıp (telemedicine) uygulamaları ile hastane dışında da (özellikle hasta evlerinde) hastalara test yapma uygulamasını geliştirmek
  • Ulusal sağlık otoritesine konu ile ilgili veri sağlamak ve uyku hastalıkları alanında politikaların gelişmesi konusunda destek olmayı geliştirerek devam etmek
  • Bakanlığımızın tanıdığı ve bakanlık adına eğitim vererek bu alanda çalışacak olan hekim ve teknisyenleri yetiştiren bir eğitim kliniği haline dönüşmektir.