TÜBERKÜLOZ KLİNİĞİ (TBC I)
25 Nisan 2023

GENEL BİLGİLER: Kliniğimiz Akciğer ve Akciğer Dışı Tüberküloz hastalarının tanı, tedavi ve takip hizmetlerinin yürütüldüğü, göğüs hastalıkları ve tüberküloz eğitiminin verildiği bir servistir.

Kliniğimizde 1 ve 2 kişilik hasta odalarımız mevcuttur. Yatan hastalarımızın servise kabulü sırasında hasta ve hasta yakınına servis tanıtılarak uyumu sağlanmakta, hasta ve yakınlarının uyması gereken kurallar, ziyaret saatleri ve kuralları, el hijyeni, akılcı ilaç kullanımı, diyet, kahvaltı-yemek saatleri, tuvalet-banyo kullanımı, taburculuk, tıbbi cihaz kullanımı vb. eğitimler verilerek kayıt altına alınmaktadır.

Hastalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda doktoru tarafından sigara bıraktırma, ağrı, evde bakım polikliniklerine ve pulmoner rehabilitasyon merkezine yönlendirilmeleri sağlanmaktadır.

Klinik hizmetleri 08:00-17:00 saatleri arası normal mesai, 17:00-08:00 saatleri arası nöbet hizmeti olarak yürütülmektedir.

Tüm alanların ve kişisel temizlik alanlarının temizliği temizlik planına uygun olarak yapılarak kayıt altına alınmakta ve enfeksiyon kontrolü sağlanmaktadır.

İhtiyaç halinde hastalarımızın psikolog ve sosyal hizmet uzmanı ile görüşmeleri sağlanarak destek ve yardım almaları sağlanır.

Taburculuk işlemleri sırasında kullanacakları ilaçlar, tıbbi cihazlar, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında eğitim verilmektedir.

ODA SAYISI :Kliniğimizde 20 oda bulunmaktadır. Bunlardan 3 tanesi tek yataklı, 20 tanesi ikişer yataklıdır.

YATAK SAYISI : Kliniğimizde 43 adet yatakla hastalara hizmet vermekteyiz.