Biyokimya Laboratuvarı
06 Aralık 2023

 


Hastanemiz Biyokimya Laboratuvarı serviste yatmakta ve polikliniklerde izlenmekte olan hastaların kan, idrar ve diğer vücut sıvılarında istenen testlerin çalışıldığı birimdir.

Biyokimya Laboratuvarında, rutin biyokimyasal testlerin yapıldığı 1200 test/saat hızda 3 adet, 800 test/saat hızda 1 adet oto analizör, 1 adet kan gazı cihazı, 2 adet Hormon cihazı, 2 adet tam otomatik idrar analizörü bulunmaktadır.Biyokimya laboratuvarı 24 saat hizmet vermektedir. Hastanemizde mevcut bulunan otomasyon sistemi aracılığı ile materyal kabulü ve sonuçların isteyen doktora aktarılması mümkün olmaktadır.

Yatan hastaların, kemoterapi gören hastaların, poliklinik hastalarının, hastanemize bağlı Yenimahalle polikliniğinde muayene olan hastaların kan tahlilleri, Biyokimya laboratuvarında bakılmaktadır. Biyokimya laboratuvarına günde yaklaşık 700 kan, 150 idrar, 150 adet kan gazı numunesi gelmekte; yılda yaklaşık 2.000.000 rutin biyokimyasal test, 136.000 hormon testleri, 35.000 kan gazı ve 30.000 idrar testine bakılmaktadır

Çalışılan testlerin sonuçlarının tekrarlanabilirliği iç (internal) kalite kontrol örnekleriyle, doğruluğu, güvenilirliği ve uluslararası uyumluluğu ise dış (external) kalite kontrol programlarına katılım ile takip edilmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın laboratuvar hizmetleri performans kriterleri yerine getirilmektedir.

Biyokimya laboratuvarı olarak toplam kalite sürecinde hedeflenen değerler doğrultusunda, hızlı ve güvenli sonuç vererek daha ileriye gitme çalışmaları kesintisiz sürdürülmektedir ve ISO 15189'a göre akredite olabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması düşünülmektedir.

Biyokimya laboratuvarında 2 Biyokimya uzmanı, 10 Laboratuvar teknisyeni ve 1 hizmetli görev yapmaktadır.