Bebek Dostu Hastane
11 Ekim 2019


S.B.Ü. ANKARA KEÇİÖREN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BEBEK DOSTU HASTANE UYGULAMALARI

Hastanemiz Bebek Dostu Hastane Sertifikasını 2006 yılında almıştır. Bu sertifikaya istinaden, tüm gereklilikleri hastanemizde sağlanmaktadır.

  1. Anne sütü ve muadillerinin pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasaya ve  Dünya Sağlık Asamblesi’nin kararlarına uygun olacak şekilde emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlanmıştır. Bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmakta, ebeveynlerle paylaşılmaktadır. Sürekli izleme ve veri yönetim sistemimiz mevcuttur.

  2. Hastanemiz emzirme politikasını yürütmek için gerekli becerileri tüm sağlık görevlilerine kazandırmak üzere eğitimler verilmektedir. Eğitimler özellikle bebek dostu hastane olabilmenin gereklilikleri konusunda  personelin bilgilendirilmesi  ve uygulanmasına yöneliktir. Bu kapsamda; hastanemiz anne sütü eğitim ekibi tarafından eğitim programı planlanarak düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca; hastanemizde Yenidoğan Yoğun Bakım, Pediatri Klinikleri, Doğum Salonu, Kadın Doğum Servisi, Çocuk Acil, Kadın Doğum ve Pediatri Polikliniklerinde düzenli ve sürekli  birim içi anne sütü ve başarılı emzirme eğitimleri birimde çalışan tüm ekip üyelerine verilmeye devam edilecektir.

  3. Hastanemize başvuran tüm hamilelere emzirmenin yararları ve yöntemleri hakkında gebe eğitim polikliniği eğitim odasında  gebe ve  anne sütü  emzirme eğitim hemşiresi  tarafından eğitim verilmektedir.

  4. Hastanemizde doğumu izleyen yarım-bir saat  içinde  bebeklerin  emzirilmesi  sağlanmakta ve annelere emzirmeleri konusunda yardımcı olunmaktadır. Bunun için kadın doğum servisinde bebek hemşiresi görevlendirilmiş olup serviste çalışan diğer hemşirelerle birlikte eğitim faaliyeti yürütülmektedir.

  5. Tıbben gerekli  görülmedikçe, yenidoğanlara  anne  sütünden   başka  bir  yiyecek  ve  içecek verilmemektedir. Biberon, emzik, mama ve diğer yiyecek  içecekleri teşvik edici ürünlerin broşürü, afişi, promosyon ürünleri bulundurulmamaktadır ve  bulundurulmaması için düzenli aralıklarla ilgili birimler kontrol edilmektedir.

  6. Hastanemizde anne ile bebeğin  24 saat  bir arada  kalmaları  sağlanmaktadır. Hastanemizde öncelikle bebekleri yenidoğan yoğun bakımda yatan anneler ve diğer nedenlerle bebeği hastanede olup bebeğinden ayrı kalan anneler için Anne Misafirhanesi bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanan annelere yenidoğan yoğun bakım servis sorumlu hemşiresi, yenidoğan yoğun bakım servis hemşireleri, kadın doğum servis sorumlu hemşiresi, kadın doğum servisi bebek hemşiresi, servis hemşireleri, gebe- anne sütü eğitim hemşiresi tarafından anne sütü ve emzirme ile ilgili eğitimlerin verilmesinin devamı sağlanmaktadır.

  7. Hastanemizde bebeğin her istediğinde  emzirilmesi   teşvik  edilmektedir. Annelere  emzirmenin  nasıl olacağı  ve  bebeklerinden  ayrı  kaldıkları durumlarda  sütün  salgılanmasını nasıl sürdürecekleri  konusunda  bilgi verilmesi sağlanmaktadır.

  8. Hastanemizde çocuk servisi, çocuk acil ve çocuk polikliniğinde anne sütü emzirme odaları bulunmaktadır. Ayrıca çocuk servisi, kadın doğum servisi ve anne otelinde  süt sağma makineleri bulunmakta, gerektiğinde annelerin kullanımı sağlanması kolaylaştırılmaktadır.

  9. Kurumumuzda Uluslar arası Mama Kodu Yasasına uyulmaktadır ve  Mama Kodu ihlali yapılmamaktadır.

  10. Ebeveynlerin ve bebeklerin emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla  merkezlerle ilgili bilgilendirilmeleri, taburculuk işlemleri eşgüdüm içerisinde yürütülmektedir.

                        Emzirme Danışmanımıza   356 90 00 / 1298   den ulaşabilirsiniz.