Ölümden Dönen Somali'li hasta sağlığına Türkiye'de kavuştu
05 Temmuz 2021

ÖLÜMDEN DÖNEN SOMALİ'Lİ HASTA TÜRKİYE'DE TEDAVİ EDİLDİ

Çalıştığı benzin istasyonunda  çıkan yangında ağır yaralanan Daud Isse Abdalla SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

Evli ve 9 çocuk babası olan Abdalla ( 52 ) Türk hekimlerine çok teşekkür ediyorum. dedi.

Konu hakkında  açıklama yapan SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Aydın Acar, '' Bu hastamız 52 yaşında Somali'li bir hasta Sağlık Turizmi kapsamında hastanemize müracaat etti. Hastanemize başvurduğunda petrol yanığı sebebiyle vücudunda Skar'lar oluşmuştu. Kulak Burun Boğazla ilgili yüzünde, ağzında ve ağız köşelerinde alt dudak ve üt dudakta yanık ve skarlar oluşmuştu. Bu hastaya Kulak Burun Boğaz ve Ortopedi El Cerrahisi ile birlikte ortak bir operasyon  planladık. Öncelikle biz hastamızda ağız köşesindeki darlıklar sebebiyle lokal anesteziyle ağız köşesini açtık, sonradan genel anesteziye dönerek ağız yapısını yeniden oluşturduk. ve sonrasında hastamızı ortopedi kliniği el cerrahisi bölümüne devrettik.'' dedi.

Sağlık Turizmi kapsamında SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin özellikle cerrahi alanlarda pandemiden önceki gibi pandemiden sonrada hizmet verdiğinin altını çizen Prof. Dr. Aydın Acar,''Özellikle yurtdışından gelen hastalarımıza Sağlık Turizmi Kapsamında burada Cerrahi branşlar başta olmak üzere her branşta  donanımlı ekiplerle hizmet vermekteyiz. Hastanemizde Sağlık Turizmi birimi oluşturduk. Tercümanlarımız mevcut.  Sağlık hizmeti  ve hasta yatışlarımızda Hasta yakınlarıyla da tercümanlar vasıtasıyla her türlü iletişim kurularak en güzel hizmet vermeye çalışıyoruz. Hastalarımız tedavisi bitmiş olarak gerek Ülkemizden ve  gerekse hastanemizden memnun olarak ayrılması bizleri mutlu ediyor'' şeklinde konuştu.

SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği El Cerrahisi Bölümü Hocalarından Dr. Öğretim Üyesi Mert Karaduman yaptığı açıklamada, '' Bugün ki hastamız 52 yaşında Somali'li bir hasta. Kendisi Sağlık Türizmi kapsamında hastanemize başvurdu. Hastanın hem yüzünde hem sağ dirseğinde ve her iki ayağında diz altında ileri derecede petrol yanığına bağlı kontraktiller açılmama problemi ve ileri derecede sert dokular oluşmuştu. tabi bu durum hastanın her iki elinde de mevcuttu. Biz ilk olarak dirseğini ameliyat ettik. Çünkü dirseği açılmadan ellerine yapacağımız ameliyatın bir faydası olmaz. Sağ dirseğini açtık ve doku nakli yaptık. Yaklaşık 10 derecelik bir hareket açıklığı varken şu anda yaklaşık 140 derecelik bir eklem açıklığı var. Her iki ayağındaki yanığa bağlı  sert dokuları da   tekrardan aldık ve oraya da doku nakli yaptık. SBÜ. Ankara Keçiören eğitim ve araştırma hastanesinde El Cerrahisi Kliniği olarak pandemiden önce olduğu gibi pandemiden sonra da hizmet vermeye devam ediyor. Hastalarımız gönül rahatlığı ile başvurabilirler.'' dedi.

Somali'li Daud Isse Abdalla; ''Somali'de bir benzin istasyonunda yakıt tankeri Şoförü olarak çalışıyorum.  Benzin dolu tankeri boşalttıktan sonra geri tekrar benzin dolumuna giderken yolda bilmediğim bir nedenden dolayı yakıt nakliye aracı ( yakıt tankeri ) ağır bir patlamayla alev  aldı.  Yangını söndürmek için müdahale etmeye çalıştım fakat kendim  de alev aldım. Ağır yaralanmışım,  gerisini hatırlamıyorum. Hemen hastaneye kaldırılmışım. Çok derin acılarla gözümü açtığımda ağzımın, kulaklarımın ellerimin, kollarımın, bacaklarımın ve vücudumun büyük bir bölümünün yandığını fark ettim. Ölümden dönmüşüm.'' dedi.

Somali'de tedavisinin mümkün olmadığını anlatan Daud Isse Abdalla,  ''Doktorlar ancak ve ancak tedavimin Türkiye'de olabileceğini ve vakit kaybetmeden Türkiye'ye gitmem gerektiğini söylediler. Türkiye'ye geldik birkaç hastaneye başvurduk. Bu tedavinin SBÜ. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olabileceğini orada güçlü bir ekibin olduğunu ve benim sağlığıma kavuşabileceğimi söylediler.

Bizde hastaneye geldik Kulak Burun Boğaz Kliniğine Müracaat ettik Burada Prof. Dr. Aydın Acar diye bir hocayla tanıştık. Hastane bize tercüman verdi. Ağız bölgesinde ağır yanık oluştuğu için konuşamıyordum. Bir şekilde tercüman vasıtasıyla başımızdan geçen olayı Aydın hocaya anlattık. Aydın Hoca sağ olsun çok ilgilendi. Bir kaç genç doktorla beraber muayenemizi yaptı ve bu işi başarabiliriz diyerek  hemen yatışımızı yaptı. Sonra ilk ameliyatı Prof. Dr. Aydın Acar ve ekibi yaptı. Ameliyattan sonra odamda bana büyük bir sürpriz yaptılar. Ayna ile bana ağzımı gösterdiler. Ağzım düzelmiş, adeta yeni bir dudak ve yeni bir çene eklemişlerdi sanki. O kadar sevindim ki o anda Aydın hocayı yüreğime sokmak istedim. Mutluluktan ağladım. Her şey yolunda gidiyordu artık. İçimdeki umut iyice artmıştı. Dünyaya yeniden gelmiş gibi hissettim kendimi.  Sonra başka doktorlar muayeneye başladı. İsminin Dr. Mert bey olduğunu öğrendiğim doktor ve yanındaki arkadaşlar vücudumdaki diğer yanık yerlerini muayene ettiler.  Ameliyatla düzelebileceğimi fakat bir değil birkaç kez ameliyat olmam gerektiğini bana anlattılar. Bende büyük bir ümit ve heyecanla kabul ettim.  Dr. Mert bey'de ilk ameliyatımı yaptı. Bir elim, kolum ve bacağımdan ameliyat oldum. şu an kolumu açıp parmaklarımı oynatmaya başladım. İnşallah en yakın zamanda da diğer elim, kolum ve bacağımdan ameliyat olacağım. Çok şükür kademe kademe sağlığıma kavuşuyorum. Dr. Mert bey ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Çocuklarımı çok özledim. İnşallah en yakın zamanda sağlığıma kavuşup çocuklarıma döneceğim'' dedi.


Haber videosu için tıklayınız

3V5A0816.JPG


3V5A1144.JPG


3V5A1146.JPG


3V5A1210.JPG