Kronik Solunum Yetmezliği Kliniği
25 Nisan 2023


GENEL BİLGİLER: 
Kronik solunum yetmezliği olan hastalara hastanemizde ocak 2011 tarihinde 24 yatak kapasitesi ile açılan kronik solunum yetmezliği kliniğinde, bir eğitim görevlisine bağlı çalışan bir uzman ve iki aylık rotasyonlarla gelen bir asistan ile hizmet verilmektedir.

Kliniğimizde 1 ve 2 kişilik hasta odalarımız mevcuttur. Yatan hastalarımızın servise kabulü sırasında hasta ve hasta yakınına servis tanıtılarak uyumu sağlanmakta, hasta ve yakınlarının uyması gereken kurallar, ziyaret saatleri ve kuralları, el hijyeni, akılcı ilaç kullanımı, diyet, kahvaltı-yemek saatleri, tuvalet-banyo kullanımı, taburculuk, tıbbi cihaz kullanımı vb. eğitimler verilerek kayıt altına alınmaktadır.

Klinik hizmetleri 08:00-17:00 saatleri arası normal mesai, 17:00-08:00 saatleri arası nöbet hizmeti olarak yürütülmektedir.

Tüm alanların ve kişisel temizlik alanlarının temizliği temizlik planına uygun olarak yapılarak kayıt altına alınmakta ve enfeksiyon kontrolü sağlanmaktadır.

İhtiyaç halinde hastalarımızın psikolog ve sosyal hizmet uzmanı ile görüşmeleri sağlanarak destek ve yardım almaları sağlanır.

Klinik poliklinik hizmetleri; klinik içinde yürütülmektedir. Klinikten taburcu edilen hastalar ile takipli hastaların kontrolleri yapılarak hizmet verilmektedir. Taburculuk işlemleriniz sırasında kullanacağınız ilaçlar, diyetiniz, kullanacağınız tıbbi cihazlar, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında eğitim verilmektedir.

HASTA POTANSİYELİ : Kliniğe başvuran kronik solunum yetmezliği zemininde gelişen akut solunum yetmezliği ayrıca evde bakım ve pulmoner rehabilitasyonda takipli olan yatış endikasyonu olan olgular tedavi edilmektedir ve nadiren de olsa pulmoner rehabilitasyon programına gelme imkanı olmayan seçilmiş olgularda yatarak pulmoner rehabilitasyon programı uygulanmaktadır.

ODA SAYISI : Kliniğimizde 12 oda bulunmaktadır.Bu odaların 4 tanesi tek yataklı , 8 tanesi iki yataklıdır.

YATAK SAYISI : Kliniğimizde 20 adet yatakla hastalara hizmet vermekteyiz.