Organ Bağış Birimi
30 Temmuz 2020

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği 17 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünün doktorların da onayından geçerek, başka bir insan için kullanılmasına izin verilmesidir.

HANGİ ORGANLAR BAĞIŞLANABİLİR?

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlarla kalp kapağı, kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedir.

ORGAN BAĞIŞLAMAK için; sağlık müdürlüklerine, emniyet müdürlüklerine, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere, organ nakli ile ilgilenen vakıf-derneklere, başvurulur, ‘Doku ve Organ Bağış Belgesi’ni doldurarak bağış işlemleri gerçekleştirilir.

Hastanemiz organ bağış birimine başvuran hasta yakınları bilgilendirilerek organ bağışı yapmak isteyen hasta/hasta yakınlarından organ bağışı kabul edilmektedir. Organ bağışı iki şahit eşliğinde yapılmaktadır. Yatan hastalarımızdan, daha önce bağış formu doldurmuş olan hastamız varsa gerekli bilgilendirme organ bağış birimine yapılmaktadır ve prosedüre göre gerekli işlemler yapılmaktadır.

Organ Bağışında bulunmak veya daha fazla bilgi edinmek için hastanemiz Organ Bağış Ünitesine başvurabilir yada 0312 567 70 00 nolu telefondan 7290’ı tuşlayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR!!!

Dahili Telefon: 7290

Birim Sorumlusu

Dr. Ali KULEOĞLU